HomeUndervisningRideskolens heste

Opstaldning tilbydes

Pr. 1/8 har vi flg boxe ledige til udlejning:
5 hesteboxe 
5 ponyboxe

Se mere om opstaldning her
Priser
Generelt

 


 Ny Halplan uploadet. Se den her


 

Her finder du informationer om klubben og klubbens arrangementer og stævner. Siden vil løbende blive opdateret med oplysninger om hvad der sker i klubben. Som medlem, tryk altid "Seneste Nyheder".


Her kan du se den aller vigtigste information der sker i din klub :)

Brug Drop-Down menu for at få svar på praktiske spørgsmål lige fra bestyrelsens sammensætning, til alt om forbund, undervisning, stævner og meget andet.

God "surfing" allesammen :-)


Hos os finder du hjerterum og fællesskab
Vi har enkelte ledige bokse til både hest og pony

Opstaldning tilbydes - Se vores priser her

 

 

Tag på tur med Rosenholm Rideklub her - Vi har også plads til dig

 

 

Rideskolens heste

En fugl paa ryggen

 Fotografi: LC Photo - Maya Cramon og Johanne Lykkeskov. Tak for de skønne billeder.

Vores heste og deres ryttere 

cocio1

Coccio

Coccio er en 13 år gammel Knapstrupper, der har været elevhest på rideskolen siden han kom til klubben som 4 års. Han arbejder rigtig godt i undervisningen, og er den, de fleste lærer at galoperer på. Coccio har de bedste anbefalinger af alle, da klubbens underviser, Lea, selv har redet både spring og dressur på ham som teenager. Han er en klasse dressurhest. Coccio er et roligt gemyt, men vågner op, hvis nogen siger "spring". Det er nemlig sjovt! Coccio er ikke længere en bangebuks. Han går gerne tur uden at rokke med et øre.

 

Partrytter:

Arion5

 

Arion

Arion er Haflinger og 18 år gammel. En gul vallak med en smuk hvid man. Arion er den senest ankomne hest i flokken, da han først slog sig ned i stalden i 2014. Han blev hurtigt populær blandt alle elevrytterne. Man kan altid stole på, at Arion passer godt på alle, der rider på ham.  Han går både dressur og spring, og han rider både med de mindste ryttere og de største ryttere, da han er rigtig god til at tilpasse sig sin rytter.

Partrytter:

Berijka

Berijka

Berijka er en hoppe på 5 år, som er en blanding mellem en friser og en pinto, denne race kaldes en barokpinto. Det er stor hest på 167 cm i stg. og med lang man og hovskæg. Hun er en utrolig dejlig hest, som både de mindste og største kan ride. Berijka bliver både brugt til dressur og spring, hvor hun har talenter inden for begge dele.

 Partrytter:

10982598 10204852183837760 2343904443357979925 o

Phoebe

Phoebe er en varmblodshoppe på 162 cm i stg. Hun har boet ved en pige i Norge i 13 år, og var lige kommet til DK, da vi fandt hende. Hun er en fantastisk rolig hest med et dejligt sind. Hun er let at styre rundt på banen og tilpasser sig sin rytter. Hun er en af de heste man sidder rigtig godt på i alle gangarter.

 

 

Partrytter:

Frida

Billed og tekst kommer

Partrytter: 

Alabama

Alabama Sunrise
Han er racen Amarican Paint Horse, som er kendt for deres gode sind og som oftest bliver forbundet med indianerne og westernridning. Alabama er en lånehest, som vi låner fra Boller Rideklub. Han var ikke meget redet, da han kom, men han viste sig at være aldeles talentfuld, som elevhest, da han har det helt rolige sind. Han er allerede blevet rigtig god i dressuren og skal have stævnedebut i 2015.
Alle vores ryttere i klubben kan ride ham helt ned fra miniput og op til de øvede hold.

Partrytter: 

LeanderJulie

Leander Møldrup

Vores nyeste investering hedder Leander Møldrup og er den smukkeste fjordhest i miles omkreds. Han har fået lov til at være hingst længe og er derfor også blevet usædvanlig høj og har en lækker "hingstet" hals.
Han elsker som mange af vores andre heste også at få opmærksomhed og har derfor fået en boks på første parket, hvor han kan charme sig ind på de fleste, der bevæger sig ind i stalden.
Han bliver brugt på både miniput, øvede hold og til springning. Han har stort talent for både spring og dressur. 
Det er en fjordhest der bestemt ikke er en tung type, men han er tilgengæld let og bevæger sig med et godt tempo fremad.
Leander er blevet redet af professionelle beridere og er derfor en hest, hvor man virkelig lærer at bruge sit sæde og ben for at kunne styre ham korrekt rundt på en bane.

Partrytter:

Vores ponyer og deres ryttere

Pixie

Billed og tekst kommer

Partrytter:

                         
      

 

Gipsy

Gipsy er en broget pony på 14 år. Hu har været med siden rideskolens start. Hovedparten af vorews ryttere er glade for Gipsy, både store og små. Hun går stabilt i både dressur og spring. Hun er en sikker starter til alle klubbens interne stævner.

 

Partrytter:

 Gipsy

 

Paya

Tekst og billed kommer

Partrytter: 

Støt vores sponsorer, de støtter os:

guld solv1 2016

 

 

Se vores sølv- og bronze sponsorer her

Gå til toppen